BLIV MENTOR
VIL DU VÆRE MED SOM MENTOR? MELD DIG I DAG TIL 2027-RUNDEN
Som mentor er du med til at fremme diversiteten i branchen og hjælpe andre talentfulde kvinder i it og tech med deres karriereudvikling. Du får også selv nye perspektiver og indsigter fra din mentee, som kan være med til at udvikle dig som leder samtidig med at du får et bredere netværk blandt branchens kommende talenter.
Du skal melde dig som mentor, hvis du har lyst til at være sparringspartner og dele ud af dine erfaringer og viden fra dit arbejde i it-sektoren. Vi optager mentorer i hele ledelseslaget. Dvs. fra de helt nye ledere op til de meste erfarne i branchen. Du kan også være med, hvis du har en stærk ledelseskarriere bag dig inden for it og tech. Som del af mentorforløbet forpligter du dig til at stå til rådighed minimum 5 gange i løbet af et år. Enten ved fysiske møder, virtuelt eller lignende. Du behøver ikke have en it-uddannelsesmæssig baggrund for at blive mentor.
Som mentor skal du udfylde et kort profilskema med dine kompetencer og ønsker til at give sparring. Informationen bruges i matchingprocessen. Vi tager løbende imod henvendelser fra kvindelige ledere med kortere og længere ledelseserfaring i it, der ønsker at være med som mentorer og fremme diversiteten i branchen.
Næste mentorrunde lanceres i september 2026 med påbegyndelse i januar 2027. Vi har lige nu åbent for nye mentorer.
Du er altid velkommen til at tage kontakt til Charlotte Holm Billund, og hør hvad dine muligheder er for at være med med som mentor. Vi ser frem til at høre fra dig.



Vil du vide mere?
Hvis du vil vide mere om IT-Branchens mentorprogram, er du velkommen til at kontakte Charlotte Holm Billund.