Cybersikkerhed – En ledelsesopgave

Deltag i denne workshop og få et konkret værktøj til at kortlægge, prioritere og styre cyberrisici i virksomheden.

dekorativt billede

Date & Time

Location

Trinity Hotel, Gl. Færgevej 30, 7000 Fredericia

Få forståelse for ledelsens rolle og handlerum i forhold til cybersikkerhed.

Cybersikkerhed er et ledelsesansvar – ikke bare et IT-anliggende. I samarbejde med Odense Robotics og Industriens Fond inviterer vi til workshoppen Cybersikkerhed – En ledelsesopgave. Denne workshop giver ledelsen et konkret værktøj til at kortlægge, prioritere og styre cyberrisici i virksomheden. På denne workshop får du en introduktion til ledelsesværktøjet XCAF©, der hjælper dig til at identificere, prioritere, forebygge og håndtere risici og trusler mod din virksomhed.

XCAF© har både fokus på virksomheden og på mennesket, og det giver dig indblik, overblik og et godt grundlag for strategiske beslutninger til håndtering af virksomhedens cybersikkerhed. Du lærer at bruge værktøjet, og du kommer til at arbejde med det konkret i forhold til din egen virksomhed.

Onsdag den 25. marts 2026, kl. 09.00 – 16.00
Trinity Hotel, Gl. Færgevej 30, 7000 Fredericia

Vi kommer bl. a. rundt om:

  • Forståelse af ledelsens rolle og handlerum
  • Indsigt i – og debat om væsentlige dilemmaer
  • At finde balancen i en cybersikkerhedsstrategi
  • Risikovillighed
  • Procesmodel for cybersikkerhed
  • Introduktion til  – og arbejde med værktøjet XCAF©

Målgruppe:

Workshoppen henvender sig primært til ejerleder, HR-chef, øvrig ledelse (inkl. teknisk).

Mød eksperterne:

  • Christian Ravn Haslam, studielektor, ph.d. ved Institut for Politik og Samfund på Aalborg Universitet
  • Mikkel Wammen, IT og digitaliseringschef på UCN – Tidligere: Major, CIO, sektionschef og ansvarlig for bl.a. cybersikkerhed i en af Forsvarets operative kommandoer
  • John Hird, indehaver af Hird&Ko, 30 års erfaring med udvikling, strategi og kommunikation samt Partner i Xent

Du finder de næste workshops i rækken her:


Cyber Safe Robotics

Workshoppen er del af Cyber Safe Robotics-programmet, som består af seks workshops under seks forskellige temaer, der hjælper danske robot-, automations- og dronevirksomheder med at styrke deres cybersikkerhed – både operationelt og strategisk. I løbet af de seks workshops får du konkret viden om lovgivning og standarder som NIS2 og Cyber Resilience Act, værktøjer til at arbejde med compliance, og metoder til at gøre cybersikkerhed til et aktiv for din forretning.

Det samlede program styrker din position som en sikker og professionel samarbejdspartner, øger din konkurrenceevne og giver dig bedre forudsætninger for at sikre, at også dine leverandører lever op til de nødvendige krav.

Til alle workshops får du en grundig indføring i emnet og værktøjer, du kan tage med hjem og arbejde videre med. Vi anbefaler, at virksomheder deltager i alle seks workshops for at få det største udbytte, men det er ikke et krav. Du kan læse mere om de seks workshops her.

IT-Branchen er samarbejdspartnere på Cyber Safe Robotics og vi er med til at understøtte et stærkt og robust cybersikkerhedsfundament i dansk industri – så din virksomhed kan blive en mere sikker og konkurrencedygtig partner i værdikæden.

Workshoprækken er finansieret af Industriens Fond og det er derfor gratis at deltage, men tilmelding er påkrævet.

Industriens fond & odense robotics logo