Den 1. oktober løber DS Cyberdag 2026 af stablen, og vi er med som partner, når Dansk Standard samler eksperter og fagfolk til en eftermiddag med fokus på aktuelle emner inden for cyber- og informationssikkerhed.
I takt med den stigende digitalisering og udviklingen af nye teknologier ændrer både trusselsbilledet og de krav, virksomheder og organisationer skal forholde sig til. Samtidig medfører ny europæisk lovgivning skærpede krav til cybersikkerhed i både produkter og processer.
På DS Cyberdag 2026 får du indblik i den aktuelle lovgivning og inspiration til, hvordan de nye krav kan håndteres i praksis. Der sættes blandt andet fokus på implementeringen af NIS 2 og de kommende krav til produkter med digitale elementer i Cyber Resilience Act.
Du får samtidig indblik i, hvordan standarder kan bidrage til at skabe struktur og overblik og understøtte organisationens arbejde med at efterleve de nye krav.
Torsdag den 1. oktober 2026, kl. 14.00 – 17.00
Dansk Standard, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn eller online
Det får du ud af at deltage
- Overblik over de vigtigste cybertrusler og tendenser, der præger trusselsbilledet lige nu
- Konkrete eksempler på, hvordan standarder kan omsætte krav til konkrete processer og handinger.
- Inspiration til at strukturere og styrke arbejdet med cyber- og informationssikkerhed
- Viden om de vigtigste europæiske krav på cyber- og informationssikkerhedsområdet; herunder NIS 2 og Cyber Resilience Act
- Mulighed for at skabe nye kontakter og dele erfaringer med andre fagfolk.
Målgruppe
DS Cyberdag er for alle der har interesse i cyber- og informationssikkerhed. Hvert år samler DS Cyberdag en bred vifte af aktører på tværs af forskellige sektorer og brancher.
Igen i år byder dagen på dygtige oplægsholdere, der deler viden, erfaringer og konkrete perspektiver på arbejdet med cybersikkerhed i praksis. Du kan se det fulde program her.
