Fra Graduate til Salgsleder
Sara Cheng, 35 år, har de sidste 10 år været ansat hos Dell Technologies. Hendes vej til IT begyndte efter en uddannelse fra Aarhus Universitet som cand.linc.merc og et halvt år som projektleder i en start-up der arbejdede med innovationsledelse. Det var et sted i livet, hvor hun ønskede at lære og udvikle sig, og IT-branchen tilbød en dynamisk og foranderlig verden, hvor hun kunne gå all in.
Hos Dell startede Sara som graduate i marketing og salg, og hendes karriere har siden udviklet sig gennem roller som account manager, sales coach og inside sales manager. I dag leder hun et salgsteam på 15 personer og driver et forretningssegment mod vækst, samtidig med at hun fokuserer på forandringsledelse. I salg oplevede hun at være tæt på forretningen, at opleve og lære organisationen at kende igennem arbejdet med kundeportefølje, og daglig interaktion med kunderne var en øjenåbner i forhold til, hvad salg også er.
Motivationen for at søge ind i IT kom fra ønsket om at være i en branche, der er aktuel, dynamisk og konstant i forandring. Sara har fundet, at IT-branchen, især hos Dell, lever op til disse forventninger, og hun er stadig her som et bevis på den dynamik og forandring, der præger branchen.
På vejen har Sara mødt udfordringer, især med at navigere i en stor virksomheds organisatoriske struktur. At forstå og acceptere denne struktur har været en af de største udfordringer. Som leder har hun også fundet det spændende at arbejde i en performance-drevet kultur, hvor der sker meget undervejs, og hvor profiler og mennesker er forskellige. Nysgerrighed på, hvordan mennesker fungerer, og hvordan hun får det bedste ud af det interpersonelle, har været afgørende.
Saras kompetencer inkluderer omstillingsparathed, sans for at forstå systemer og struktur, samt nysgerrighed. Disse egenskaber har været essentielle for at få det optimale ud af hendes team og omfavne mennesker, hvorend de befinder sig – både i sejrsfølelse og nederlag.
Karriereovervejelserne hos Dell har været mange. I starten var Sara usikker på, hvilken retning hun skulle tage, og troede, at hun var målrettet mod marketing. Efter cirka tre år, hvor hun allerede var i en uformel lederrolle som coach, besluttede hun sig for at blive leder. Nu fokuserer hun på at skabe et succesfuldt team og bidrage til både teamets og individets succes.
For Sara er det vigtigste at opnå balance og trivsel. Hun stræber efter at skabe et balanceret og kontrastfuldt liv, der nærer hende og skaber den rette scene for, at hun kan finde ro og skabe noget. Denne balance har givet hende motivationen til at fortsætte og trives i IT-branchen.
Saras rejse fra innovationskonsulent til IT-leder er et inspirerende eksempel på, hvordan en dynamisk og foranderlig branche kan tilbyde en tilfredsstillende karriere. Med en kombination af omstillingsparathed, nysgerrighed og ledelseskompetencer er Sara en værdifuld leder og en kilde til inspiration for andre.
