Hvem har rettighederne til AI-genereret indhold, og hvordan må det bruges? Bliv klogere, når vi stiller skarpt på netop disse spørgsmål, som er afgørende for, hvordan du og din virksomhed bør forholde sig til brugen af AI-genereret indhold nu og i fremtiden.
For både udviklere og brugere af et AI-system er det vigtigt at have styr på de mange rettighedsmæssige forhold, som knytter sig til AI. På dette webinar zoomer vi ind på en række spørgsmål om rettigheder til output genereret ved brug af AI-systemer.
Nyder outputtet beskyttelse efter f.eks. ophavsretslovens regler eller andre immaterialretlige regler? Hvem ejer i givet fald de immaterielle rettigheder til outputtet? Og hvad betyder det for adgangen til at bruge outputtet?
På webinaret gives en introduktion til disse centrale spørgsmål.
Tirsdag den 25. marts, kl. 09.00 – 09.45
Eventet afholdes som webinar
Hold dig opdateret på kunstig intelligens:
Webinaret er en del af en webinarrække, hvor specialister fra DAHL Advokatpartnerselskab kaster lys over forskellige juridiske forhold, som har betydning for danske IT-virksomheder i forbindelse med udvikling og brug af AI.
Udviklingen med AI går hurtigt, og der sker hele tiden nye ting, som vi må forholde os til. Derfor vil vi på webinarerne fra gang til gang dykke ned i de nyeste tendenser, så du kan være opdateret på dét, der venter rundt om hjørnet. Vi kommer f.eks. til at dykke ned i emner som:
- AI-forordningen: Hvilke AI-systemer falder ind under forordningens regler om højrisikosystemer, og hvad betyder det?
- Kontraktbestemmelser: Hvordan håndteres anvendelse af AI i kommercielle kontrakter?
- Risiko og ansvar: Hvordan håndteres risikoen for input og output i et AI-system, og hvem har egentlig ansvaret?
- Og meget, meget mere!
Denne gang faciliteres webinaret af specialisterne Robert Jønsson og Mads Nygaard Madsen fra DAHL Advokatpartnerselskab.
Oplægsholdere:
Mads Nygaard Madsen, Advokat, M.A./Partner
Advokat og partner Mads Nygaard Madsen er certificeret IT-advokat, og hans rådgivning dækker alle områder af IT-retten, herunder outsourcing, softwarelicensforhold og persondataret. Mads har bl.a. solid erfaring med udarbejdelse og forhandling af IT-kontrakter samt håndtering tvister vedrørende IT-ydelser.
Robert Jønsson, Advokat/Partner
Advokat og partner Robert Jønsson har indgående erfaring med at rådgive danske og internationale virksomheder om anvendelse af nye teknologier, herunder robotteknologi, AI og blockchain. Robert er desuden kendt som den foretrukne advokat i den danske spilindustri og har mange års erfaring med rådgivning inden for medieproduktion og computerspilsudvikling.
